teknoloji, ürün&alışveriş

Kullandım: Huawei PSmart 2021

Merhabalar arkadaşlar, umarım keyifler yerindedir zira benim bu başlığı atana kadar keyfim yerindeydi. Neden? Çünkü başlıkta yazdığım “cihazın” adının bile geçmesi sinirlerimi oynatmaya yetiyor açıkçası. Şimdi deneyimlerimi falan daha detaylı aktaracağım zaten sizlere çok uzatmak da istemiyorum zaten. 

Konuya başlamadan önce çok sevdiğim bi kardeşimin klasik bir sözünün bu durumda kullanılabilecek bir varyantını paylaşmak istiyorum:

“bir cihaz bir insana bu kadar yük olmamalı”

söyleyeceklerim bu kadar, şimdi önce teknik detaylara sonra kullanıcı deneyimlerine geçebiliriz.

P Smart 2021 Teknik Özellikleri

Bağlantı Teknolojileri

İyi kısımlarına değinecek olursak Bluetooth 5.1 kullanması gayet güzel. Herhangi bir ses kayması dahi kolay kolay yaşamıyorum bluetooth cihazlarda.

Wi-Fi teknolojisine gelirsek bu konu oldukça can sıkıcı. 2021 Yapımı bir  telefondan beklemeyeceğiniz kötülükte bir teknolojiye sahip. Wi-Fi 6 cihazların kol gezdiği memlekette hala Wi-Fi 4 teknolojisi kullanan  bir cihaz üretildiğini görmek gerçekten derinden sarsıyor beni 😀

Şarj bağlantısı olarak Type-C kullanıyoruz artık zaten global bir şarj girişi diyebiliriz. Orijinal şarjını kullanırsanız oldukça hızlı şart ettiğini söyleyebilirim.

Dayanıklılık

Arkadaşlar bu başlığın altına “dayanıksızlık” diye bir alt başlık açıp yazmak daha doğru olabilirdi diyebilirim. Zira telefonumuzun ne toza ne suya ne çizilmeye ne kırılmaya ne bükülmeye dayanıklılığı var. Cidden sahibi gibi bi b*ka dayanamıyor telefon. Hadi ben etten kemiktenim güzel kardeşim sen niye bu kadar dayanıksız yıkık bir yapıya sahipsin?

Çizikler mi dersin kırıklar mı dersin vuruklar mı dersin içinin toz dolması ve kasmaya başlaması mı dersin ne dersen diyebilirsin aklına gelebilecek her anlamda yıkık bi telefon.

Yazılım

Gerçekten dayanıklılık kısmı keşke en büyük sorun olsaydı. Ya bir telefon bir insana cidden bu kadar yük olabilir mi? Oluyor. 206 gramlık bir yük taşıyorum cebimde sadece. 

Telefonda ne Google Play Hizmetleri var ne yazılım güncellemesi var ne yenilik var hiçbir şey yok nasıl alırsan öyle gidiyor telefon. İnsanlar Android 13-14ü konuşur oldu ben hala 10 için güvenlik güncellemesi alıp duruyorum.

Play Hizmetleri olmaması kulağa küçük bir sorun gibi geliyorsa biraz açıklamak isterim. Herhangi bir uygulamayı APK indirip kullanmak zorundasınız.

Bu da sosyal medya uygulamalarından zaman zaman bildirim gelmemesi, uygulamaya girmedikçe bildirimleri görememe, banka uygulamalarının çökmesi, birçok uygulamanın ve oyunun açılmaması, uygulama içi satın alımların yapılamaması gibi sorunlar doğuruyor.

Ayrıca bu telefonu kullanıyorsanız uygulamaların hepsini elle tek tek güncellemek zorundasınız. Ve onun için de güncellediğiniz yerden çıkmamanız gerekiyor yoksa sistem kafayı yiyor. Bunun yanında birçok mağazanın uygulamasını açamazsınız. Play Hizmetleri olmadan çalışmaz der.

Yemek Sepeti gibi yerlere yeni adres ekleyemezsiniz çünkü haritası play hizmetleri istiyor. Martı kullanamazsınız çünkü uygulama play hizmetleri istiyor. Bunun gibi birçok sorun yaratıyor telefon. İstediğim oyunu oynayamıyorum. Oyuna güncelleme gelirse anası ağlıyor açılmıyor falan apk olduğu için. 

Kafanıza estiği gibi store’a girip bir uygulama yükleyeyim veya uygulama keşfine çıkayım da yapamıyorsunuz. Zahmet üstüne zahmet.

Kamera

Kamerası konusunda söylenecek çok söz yok arka kamera oldukça kaliteli. Cidden tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Ön kamera iyi değil ama idare eder diyebiliriz.

Fiyat

Bu telefonun 30 Temmuz 2022 güncel fiyatı ₺4.950,00 ! Yani 5000 liranızı çöpe atmak istiyorsanız şimdi tam zamanı!

PUANLAMA!

Yani arkadaşlar  netice olarak 10 üzerinden 4 puanı bataryasının ilk yıl performansı, ekran boyutu, hafızası ve kamerası veriyor. RAM bile bana sorarsanız yetersiz. Hatta 60hz bir telefon olduğunu düşünürsek bu zamanda bu da yetersiz.

Genel olarak dedenize amcanıza almıyorsanız yetersiz bir telefon. Ve para israfından başka bir şey değil. Teknik özellikleri kâfi diyerek kanmayın asla memnun kalacağınız bir telefon değil. Aldığıma pişmanım ve en kısa sürede telefonumu değiştireceğim.

Bu kategoride yazmak uzun zamandır aklımdaydı umarım iyi bir adımda bulunmuşumdur. Kullandığım tüm ekipmanları artısı eksisiyle paylaşmayı düşünüyorum. Bu yazılık da bu kadardı, okuduğunuz için teşekkürler!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir