eğitim, karalamalarım

Siz Ev Sahibi Misiniz, Yamyam Mısınız? (#Kampüsteçadır)

Hiç internetten ev aradınız mı? Aramayın çünkü bulunmuyor. Aslında derdiniz boş ev bulmaksa bu isteğinizi karşılayan birçok ev var. Ama kiralarsanız uzun yıllar boş kalacak bir ev bulabilirsiniz. Zira içine eşya alacak parayı bırakın içinde karnınızı doyurabilirseniz ne âlâ memleket! Çünkü artık piyasada ev sahibi bulamazsınız. Evini kiraya veren yamyamlar ve sapıklar bulabilirsiniz. Çünkü evini “sadece kızlara” ucuza kiralayan ve gencecik kızlar eve yerleşince yedek anahtarla evlerine sızan ev sahipleri veya evini normalin 3 katı kirayla kiralığa çıkaran yamyam ev sahipleri kaynıyor piyasa. Yani gördüğünüz evler aslında pahalı değil, pahalılaştırıldı. Ucuz olanlar da ucuz değil ucuz insanların evi.

nereye s*çacak bu millet?

Bundan kısa bir süre önce ev arkadaşı bulamadığım için yerleşemediğim 1000, 1200₺ bandındaki evler (ki bunlar da zaten daha öncesinde 600-800₺ bandında evlerdi) şuan görüştüğümde 1700 1800 hatta bazıları direkt 2000-2200₺ bandında fiyatlandırılmış durumda. E bu şartlar altında insanın aklına tek bir soru geliyor: NEREYE S*ÇACAK BU MİLLET? Veya daha da önemlisi nereye baş koyacak bu öğrenciler?

Tek suçlu yamyamlar mı?

Diye de bir sorası gelmiyor değil hani insanın. Çünkü bir bakkal muzun fiyatını 5 liradan 10 liraya çekerse başka mahalledeki bakkaldan alır bu millet muzu. Muzunu satamayan bakkal da ya kendi yer ya da paşa paşa fiyatını düzeltir. E durum muz, çikolata, gofret için böyleyken “ev” için de böyle değil mi? Elbette böyle. Ama bunu anlatamazsın. Misal, kaldığım şehir üzerine konuşmak gerekirse:

Değirmenaltı dediğimiz semt sadece bekarların ve öğrencilerin kaldığı ortam semtidir. Kampüsün ağzıyla başlar burası. Geceleri sahilde ateş yakanlara da katılabilirsiniz az arkada Cities, Poker gibi mekanlarda da cirit atabilirsiniz. Elbette eğlenceli semtin fiyatı bazı yerlere göre yüksek olur buna kimse yıllardır itiraz etmiyor.

Ama kusura bakmayın da aile evinden kendini atan kekolar Tekirdağ’a gelmeden bi araştırıyor nerelerde g*tü başı dağıtabilirim? Nerelerde içip s*çabilirim? Böyle soruların da direkt yanıtı Değirmenaltı olduğu için 3 gram beyniyle “Anne, baba bakın üniversitenin dibi yol parası vermeyiz bir şey vermeyiz zaten diğer yerleri araştırdım bok gibi oralar gidilmez yaşanmaz parası neyse verip burda kalmak en iyisi” diyor ve o yamyamların evlerine balıklama atlıyor. Kızın derdi yuva olmak oğlanın derdi yuva bulmak burda. Bu merasim üzerine de azcık imkanı olan veya imkanlarını ailesinin zorlayacağını bilen gelip burda ortam, s*kiş ayağına ev tutuyor. 

“E bir yamyam vermiş 2x fiyatla evini kiraya. Ben yamyam neden vermesin?” diyen ampırlar da tak çekiyor fiyatları o hizaya ve hatta daha fazlasına. Çünkü bizde enayi bitmez. Daha bunun karı kız görmemiş abazası var, ortam meraklısı kızı var buraları bilmiyorlar yapışırlar nasılsa diye basıyorlar kiraya zammı. Bu kekolar tutmasa o kiralar affedersiniz s*ke s*ke geri düşecek aslında. Yani artık bakkal muzu çekiyor 10 liraya diğer bakkallar da yapıştırıyor 15 lirayı muz oluyor 12.5₺ 

Böyle vaziyetin de içine sıçayım.

Yani durum zaten gözler önünde. Bazı devekuşları kafasını kuma gömse de çözüm bunda bitmiyor, ev sahipleri ve apart yetkilileri bunu yapmaya devam ediyor. Buna sen dur diyemezsin. E buna ben de dur diyemem. Ama biz buna dur diyebiliriz. Daha doğrusu buna biz dur denmesini sağlayabiliriz. Senden benden ses çıkmaz boşuna uğraşmış oluruz diyerek sessiz kalan, fikrini beyan etmeye bile üşenen veya cesaret bulamayan bazı arkadaşlarım için söylüyorum: Buna tek başına tepki gösterirsen zaten bir şey olmaz. Hazır seninle birlikte binlerce öğrenci sesini duyurmaya çalışıyorken bir ses çıkarmalısın, ki işe yarasın. Üniversiteye kadar gelebilmiş insanlara bunu anlatmak zorunda kalmak gerçekten çok zavallıca ama durum böyle. Siz ne şiş yansın ne kebap derken ocağınız yandı haberiniz yok.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Milenyumun başında Çorlu'da doğmuş ve erken yaşlarda grafik tasarım ve web build işlerine merak sarmış genç bir blogger dostunuzum :) bu blogda kasıntılıktan uzak içimden gelen her şeyi yazıyorum. Birbiriyle alakalı veya alakasız olmasına dikkat etmeksizin her konuya değinmek ve zengin içeriklerle karşınızda olmak hedefiyle ilerliyorum :)

İlgili Yazılar

3 yorum

Hasan Belge  -  Ağustos 27, 2021 / 5:10 pm

Öğrenci birliği yapıp tek sesle gerçek bir eylem yaparak yamyam ev sahiplerini yenebileceğimizi düşünüyorum ancak biz sınav zamanı birlik olamıyoruz ki böyle zamanlarda olalım bu yüzden meydanda tek başıma kalmak istemediğim için bu fikrimden vazgeçip bu yazının yorumlarında kinimi boşaltmayı tercih ediyorum. Söylediğim laftan ötürü bütün köpeklerden özür dilerim ancak köpeği bağlasan durmayacağı evlere 1700-1800 ve hatta utanmadan 2100 lira kira isteyen zor durumda kalana bu fiyatlarla evi tabiri caizse kakalayan ev sahipleri sözde namazında niyazında dindar takılıp camiiden çıkmayan ancak kul hakkını da yemeden uyuyamayan insanlar haline gelmişler. Allah (eğer varsa) belanızı versin hepinizin!

Cevapla
Hasan Belge  -  Ağustos 27, 2021 / 5:11 pm

Bu arada bana kinimi kusma imkanı tanıyan ve bu güzel yazıları yazan güzel yürekli kardeşim başarılarının devamını diliyorum ♥️

Cevapla

akıttığın zehrine sağlık kardeşim 😀

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

abone ol

bloguma abone olarak tüm yazılardan sosyal medyaya gerek kalmaksızın haberdar olabilirsin.