oyun

Valorant 6. Bölüm Geliyor!

Yepyeni bir yıldan herkese selamlar! 31 Aralık ile 01 Ocak arasında hiçbir şey değişmediğini tekrar fark ettik değil mi? Ama yine de 21. yüzyılın 23. yılından çok şey bekletiyorlardı. Merakla bekliyoruz karşılaşacaklarımızı 🙂 Bu beklentilerin biri de Riot Games tarafından geldi. Riot, Valorant için yeni yılın ilk güncellemesiyle ilgili detayları bizlerle paylaştı.

Söz konusu Valorant olunca yeni bir şey beklemek zor açıkçası. Oynanışı zor yeni bir harita ile diğer ajanların nerf haberini getiren yeni bir ajanı dahil etmezsek yenilik konusunda biraz geri planda kalan bir oyun. Gerçi haklarını yememek lazım “eğlence modu” başlığı altında bildiğimiz “derecesiz” modun kısa halini getirmeyi ihmal etmediler.

Büyük yeniliklerin oyunu riot bu güncellemede karşımıza bizden aldığı Split ve yeni katacağı Lotus ile çıkıyor. Bildiğiniz üzre geçtiğimiz aylarda Valorant, Split’i karşılaşma havuzundan kaldırmıştı. Yani sadece Derecesiz ve Rekabete Dayalı modlar için yapmıştı bunu. Ölüm Kalım Savaşı ve diğer modlarda aktif harita havuzunda bulunuyordu.

Şimdi beklediğimiz güncelleme ile birlikte bu map geri dönüyor. Peki yanında yeni haritayla dönen bu map neleri götürüyor? Karşılığında birçok oyuncunun özleyeceği Bind ve birçok oyuncunun sevineceği Breeze haritalarını veriyoruz. Evet yeni aktif harita havuzunda Bind ve Breeze olmayacak. Gelin şimdi hep beraber 6 ayda Split üzerinde yapılmış değişikliklere bir göz atalım.

A Bölgesindeki Değişiklikler

Kule

Buranın değişimi gerçekten oynanışı çok değiştirecektir çünkü saldıran taraf Rampalar üzerinden yürüdüğünde Kule’de merdiven arkasındaki rakibi biraz daha zor vuruyordu ve bütün avantaj savunan taraftaydı. Artık biraz daha adil bir karşılaşma olacaktır bu bölgede.

Ana

Bu bölgenin de değişimi bence oldukça etkili. Karşılaşmayı gerektirmeyen yetenekler ile duvar arkasından çok rahat rakip sıkıştırabilir, püskürtebilir veya düşürebilirdi savunanlar. Örneğin bir Sova ultisi, Breach’in Artçı Sarsıntısı veya bir molotof yeteneği iç taraf için çok kolay bir hedef oluyordu. Artık daha geniş bir alan olduğu için daha rahat bir oyun alanı var saldıran tarafta.

Rampalar

Burası için benim fikrim site içinden daha rahat görüş almak açısından Sova’nın drone yeteneği ve Skye’ın kurt yeteneği için alan açmışlar. Böylece site içinden Ekranlar’a kadar görüş elde edilebilir. Ayrıca savunan taraf için de avantajı bunu yapan ajanı alan hasarı yetenekleriyle sıkıştırabilmek olur.

Kule (ön)

Bu bölgede de yine saldıran taraf düşünülmüş. Zaten Split başlı başına bir savunma haritası olduğu için bu çok doğal. Saldıran tarafın içeri girerken kontrol etmesi gereken bir nokta düşürülmüş. Bu yapılırken ayrıca uçma yetenekleri biraz daha geriden yapılmak zorunda bırakılmış. Ekstra bir oynayış değişimi getirmez fakat ufak da olsa bir değişiklik diyebiliriz.

Orta Bölgedeki Değişiklikler

Ortada gerçekten “Süreyya Hanım’ın Muhteşem Değişimi” var. Nasıl çaba sarf edilmiş gerçekten insan hayret ediyor. Ama arkadaşımın dediğine göre ilk halinden ortaya tur başlangıcında atılan Sage duvarının üstüne çıkılan bir bug varmış. Benim bu konuda bir bilgim olmadığı için kesin bir yorum yapamıyorum ama belki de bu yüzden yapılmış bir değişimdir. Ayrıca pusan birine bombot atmak da mümkün artık.

B Bölgesindeki Değişiklikler

Kule

Burada savunan taraf biraz düşünülerek kutunun bir tarafından çıkmayı engellemişler. Gerçi bu sefer de diğer taraftan gelen saldıranlar kutu üstüne çıkıp rahatça kontrol edebilirler fakat yine de yer yer iş görecektir. Ekonomi turlarında pompalı bir silah ile oradan iyi işler çıkarabileceğimiz kesin 🙂

B Site

Bunun çok bir fark yaratacağını düşünmüyorum çünkü biraz daha açık olsa da aynı açıya karşı pusmak hala mümkün. Yani Ana bölgeden gelen saldıranları bekleyen bir ajan yine gözden kaçabilir ilk etapta. Bunun yanı sıra önden giren bir Jett veya Raze hızla oraya atlayıp kontrolü ele alabilir.

Yepyeni Bir Savaş Bileti de Geliyor Tabii ki!

Valorant’ın kendi içinde belki de tek oyuncu dostu yapısı Savaş Bileti. Şuan için ₺100 gibi bir ücret ödeyerek 1.450 Valorant Puanı satın alabilir, bunun 1.000 tanesi ile Savaş Bileti aktifleştirebilirsiniz. Ve bu biletleri oyunu daha fazla oynayarak geliştirirsiniz. Savaş biletlerinde 130 adet Radyanit Puanı olması onu alınabilir kılan ilk etken. Çünkü satın aldığınız tüm silah kaplamaları RP ile geliştiriliyor. Geliştirmeye sahip ortalama bir silah ise son seviyeye gelmek için 30 RP harcatıyor.

Bu yüzden bu savaş biletleri sırf size sunduğu 130 RP ile kalsa dahi gayet kârlı şeyler. Bunun yanında birçok oyuncu kartı, silah uğurluğu, sprey, unvan ve en önemlisi silah kaplamaları sunuyor. Hemen hemen her savaş bileti bir koleksiyonu bitirtebilir veya buna yaklaştırabilir sizi. Bu sezon gelecek savaş bileti de ilgi çekici bazı kaplamalara sahip.

Savaş Biletleri tamamen şans meselesi. Bazıları parayla alınabilecek birçok kaplamadan daha iyilerini sunsa da bazılarını görmesem daha iyi diyebilirsiniz bile. Bu savaş bileti de almaya değer gördüğüm savaş biletlerinden fakat eğer bir bıçak kaplamanız yoksa sizi üzecek bir savaş bileti çünkü bıçağı gerçekten rezalet.

6. Sezon 1. Kısım Savaş Bileti Ödülleri

Gridcrash Kaplamaları
Venturi Kaplamaları
9 Lives Kaplamaları
Oyuncu Kartları
Silah Uğurları
Spreyler
9 Lives Spreyleri
Previous slide
Next slide

Set isimlerini oyun içinde Türkçe olarak göreceksiniz fakat ben şuan ValorLeaks twitter hesabından aldığım için İngilizce isimleriyle paylaştım. Türkçe çevrilmiş halleri de her zaman bire bir geçirilmiyor oyuna, o riski de almadım o yüzden.

Savaş biletini ufak bir değerlendirecek olursam Venturi ve 9 Lives setlerini gerçekten bir savaş bileti için çok iyi buldum. Çünkü Takımın Ası veya Valorant GO setleri ücretli satıldı ve bunun onlardan tek farkı karakterlerin kedi halleri olmaları, ki bu hali bence daha tatlı. Oyun içinde sıklıkla göreceğimize eminim. Bıçağı da 9 Lives setiyle yapsalardı daha etkili bir savaş bileti olabilirdi.

Gerek spreyleri gerek kartları gerek uğurları ve kaplamalarıyla güzel ve parasını hak eden bir savaş bileti geliyor diyebilirim rahatlıkla. Bir tek GridCrash setini beğenemedim.

Biraz da Yeni Haritaya Göz Atalım

LOTUS

Lotus haritasının nasıl gözüktüğüne bakmadan önce biraz mini haritasını incelemek daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu, haritanın basit hali olduğu için gözünüzde karmaşıklaşmadan önce koridorlara ve bölgelere göz atmak daha ılıman yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle bu harita Haven gibi üç bölgeden oluşuyor. Yani üç yere bomba kurabiliyorsunuz, ki bu da stratejilere ve destek karakterlerine duyulan ihtiyacı gösterir. Seçim ekranında tercih yaparken bunu aklınızdan çıkarmayın 🙂

Alt tarafta saldıran başlangıcını görüyorsunuz. Bölgelere hayli uzak fakat bariyerler nerelerde olacak bilemediğim için çok yorum yapamıyorum. B bölgesi akıl almaz derece küçük ve köşeli. Yani orayı elde etmek zor olmayacaktır fakat savunmak zor olacaktır diye düşünüyorum.

A ve C bölgelerine baktığımızda yeterli bir alan olduğunu görüyoruz hatta eğer sağ taraf A bölgesi ise oldukça geniş bir bölgeye bakıyoruz. Ve dikkatinizi çektiyse arkadan dolanmak için çok müsait bir harita. Pusu bölgeleri, koridorlar ve kapılarla çok zor bir harita olacağı söylenebilir. B arkasından hemen C tarafına geçilebilecek kısa iki koridoru varken A tarafına hayli uzak kalıyor. Savaşlar ya tek seferli A üzerinde veya C-B arasında geri dönüş halinde  gerçekleşecektir. Şimdi biraz da görsel haline bakalım.

Çiçek temalı bir harita için daha parlak bir yapı beklerdim aslında. Ama yine de kötü diyemem. Videolar ilk yayınlandığında Aziz ile discord üzerinden beraber inceledik ve yorumlarımız hemen hemen aynıydı. Ascent gibi iç açıcı bir harita daha yok. Haven biraz yakın ama yine de aynı değil. Bu harita daha iç açıcı olabilirdi. Ama ona rağmen güzel işler çıkabilir çünkü yeni mekanikle geldi. Hem Split ile gelen ip mekaniği hemde Ascent’in kapı mekaniği (biraz farklısı) ile beraber dönen kapı mekaniği geldi. 

Tam bir oyun bilgisi haritası. Aimden ziyade oyun bilginizle maç kazanabileceğiniz bir harita çünkü çok detaylı. Kötü olacağını düşünmüyorum fakat oynamadan da bilemeyiz tabii ki.

Lanet Olası Çekiç Gidiyor, Yerine Ne Geliyor?

Bir set düşünün ki var olan bir setin aynısı olsun biraz değiştirsinler. Hayır Çapraşık Alemler seti değil. O da böyle bir set, Yitik setinin kaplamasına ama saçma sapan bir efekte sahip. Ama benim bahsettiğim Soğuk Çelik seti. Hani inşaat balyozu veren. Bir oyuna bu kadar kötü bir set neden gelir ki? Demek isterdim ama söz konusu Valorant olduğu için diyemiyorum çünkü sıklıkla böyle şakalar yapıyorlar. 

Neyse ki yeni koleksiyon böyle bir şey değil. 2023’ü güzel karşıladık. Yıldız Belası seti oldukça şık ve efektif bir set. Bıçağı pençe yerine daha farklı olabilirdi belki ama yine de güzel bir set. Görselini koyduğumda anlayacaksınız fakat oyun içi görüntülerini de aşağıya ekleyeceğim her ihtimale karşı.

Gerçekten gerek renkleriyle gerek tasarımlarıyla çok şık bir set. Oyun içi görüntüleri de izlediğinizde hak vereceksiniz çünkü sesi olsun inceleme efekti olsun mermi izi olsun her şeyiyle çok güzel bir set geliyor. Ee böyle güzel bir set ucuz olur mu? Olmaz. Bu setimiz 8700 VP ile satışa gelecek. Bıçağımız tekil olarak 4350, silahlarımız ise 2175 VP ile satılacak.

Thedra ile Yeni Güncelleme Videosu

Geldiği gün bu seti almam gerekiyor çünkü almazsam sonsuza dek pişman olurum 😀 Hem hesabımdaki Bulldog ve Shorty eksiği kapanacak hem de harika bir set almış olacağım. Uğuru ve kartı bile o kadar şık ki bu koleksiyona kalbimi verdim resmen. Ama RP olmaması biraz sıkıntı yaratacak benim için 😀 Daha son aldığım Köken Frenzy, Sihirpunk Marshal, Özel Harekat Guardian ve Afet Guardian da tamamlanmadı. Riot yardımcım olsun diyelim 😀

Son Olarak

Sezon bitimi olduğu için de güncellemeden sonra gördüğünüz en yüksek rütbenin silah uğurluğunu alacaksınız. Çok şıklar ve hemen hepsi bir şekilde kaplamalarla uyumlu. Mesela benim hesabımda Ölümsüzlük uğuru var ve asil classic veya yağmacı siyah sheriff ile mükemmel bir uyumu var. Bu sezon da Yücelik uğurluğu ile en azından biraz daha Yitik koleksiyonu oynarım diye düşünüyorum.

Genel olarak güncellememiz bu şekilde. Bunun dışında bazı ajan değişiklikleri de bizi bekliyor olacak. Özellikle Omen için etkili bir nerf geleceği söylendi fakat o detayları en doğru haliyle Valorant’ın kendi yama notlarından okumanız daha iyi olur.

Ayrıca gelen güncellemede “Renk Favorileme” de gelecek. Bir önceki güncellemede gelen Favori Kaplamalar özelliği ile fazla skine sahip hesaplara eğlenceli bir özellik sağlamışlardı. Fakat bunun bir dezavantaji vardı. O da istemediğiniz renklerin gelmesi. Mesela ben Yağmacı ve Yitik setinin ana renklerini sevmiyorum. Ama sürekli bunlar geliyordu. Artık renk paketlerini de yıldızlayarak bu olayın önüne geçtiler. Bence gelmesi gereken şey şablon favorilemeydi. Mesela “siyah yağmacı ile ölümsüzlük uğurlu vandal” tarzında. Çünkü hala uğurlar uyumsuz olabilir diye uğurları çıkarıp rastgele moduna alıyoruz. Böylesi daha iyi olabilirdi.

Bu yazının da sonuna geliyorum artık çünkü yoruldum 🙂 Daha detaylı incelemeler için YouTube ve Twitch yayıncılarının kanallarını ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar kendinize dikkat edin!

mutlu sağlıklı neşeli keyifli günler!

Kaynak : https://twitter.com/ValorLeaks
Kaynak : https://www.youtube.com/results?search_query=valorant+6.+bölüm
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Milenyumun başında Çorlu'da doğmuş ve erken yaşlarda grafik tasarım ve web build işlerine merak sarmış genç bir blogger dostunuzum :) bu blogda kasıntılıktan uzak içimden gelen her şeyi yazıyorum. Birbiriyle alakalı veya alakasız olmasına dikkat etmeksizin her konuya değinmek ve zengin içeriklerle karşınızda olmak hedefiyle ilerliyorum :)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

abone ol

bloguma abone olarak tüm yazılardan sosyal medyaya gerek kalmaksızın haberdar olabilirsin.