dizi&sinema

Kahrolası Wessex! – The Last Kingdom S1

Bak sen şu İngilizlerin işine! Kaç dizidir ayak altında gezen İngilizler şimdi savaşçı kesilmiş başımıza. Şaka bir yana gerçekten sinir bozucu bir durum bence. Yani, düşünsenize dualarla büyüyen bir orduya karşı savaşmak için yaşayan paganlar kaybediyor! 

Dizi genel olarak keyifli ilerlese de çok sinir bozan şeyler olduğu KESİN. Normalde bu diziyi de izlemezdim ama işte tarihi tatta savaş dizisi kalmadı. Ben de friends veya himym izlememek için buna katlanıyorum.

Spoiler başlıyor! 

Dizinin başında bir velet kont babasını kaybeder ve savaşçı ruhlu olduğu için paganlar öldürmeyip esiri olarak alır, esir iyi bir şey yapar sonra da esir evlat olur pagan olur bla bla bla bunlar klasik hikayeler zaten klasik bir başlangıç.

Sonrasında küçükken aileye evlat edinilmesini sağlayan o iyi şey gelir ailesini öldürüp bunun üstüne çamur atar ve bilin bakalım kim paganların güvenmediği, ailesini katlettiği sanılan katile dönüşür? Tabii ki bizim oğlan.

Ama dizide sevdiğim belli başlı şeylerden biri gerçekten bizim oğlan. Karakterin Şevkat Yerimdar gibi olduğu dizileri o dizi haricinde tercih etmiyorum 😀 Bu yüzden de bu karakteri beğendim. En azından kendine saygısı olan bir eleman.

Elemanımız açıkta kalınca dizi kahramanlarından beklenenin aksine asıl yapılması gerekeni yapıp sığınacak liman ve zengin olacak yol arıyor. Madem paganlar s*ktir çekti ben de saksonlara gideyim de hakkım olan toprakları geri almaya çalışayım vizyonuyla yola koyuluyor.

Yol boyu ne zaman canı sıkılsa vakum makinesi gibi sömürdüğü ablamızla birlikte savaşa sevişe İngiltere’de İngiliz kalan son şehre, Wessex’e ulaşıyor. Yani şey gibi düşünün Türkiye’de mültecinin olmadığı o son şehir…

Wessex’e girdiklerinde bir de neler olsun! Bunu gördüğü yerde s*kecek paganlardan biri kralla savaşa girmiş, cortu çektirmiş. Uğursuz abimiz için fark etmiyor tabii. Kral eski kralın oğlu yerine kardeşi oluyor çünkü neden taht kavgası olmasın ki?

Yeni zeki ama çelimsiz kral ile 1 yıllık sözleşme imzalayan evsiz elemanımız ordusuna paganlara karşı savaşmayı öğretiyor, onları eğitiyor. Bunların arasında kardeşi Ragnar geliyor ona inandığını söylüyor da kimseyi inandırmıyor. Ama o inanıyor. Götünü de kurtarıyor abimizin bi güzel sonra salıyor çayıra.

Bizim ne olduğunu bilmeyen abimiz de yanına kendi gibi bi elemanı takıp pagan kılığında saksonları soymaya gidiyor orda da aşık oluyor! Bir sezonda 3! İlkine aşık oluyor da sakson pagan faşizminden ayrılıyor, ikincisini de üçüncü ablamız için elinde bebeyle bırakıyor. Geri döndüğünde bebeğini de kaybettiğini öğreniyor.

Sonra büyük savaş günü geldiğinde de dişleri gerçekten leş bi eleman çıkıp bunun üçüncü hatunun kelleyi bırakıyor önüne. Bizim eleman durur mu? Savaşının da a*koyim krallığının da a*koyim deyip kalkanı salıyor atlaya hoplaya adamların arasına dalıyor.

Bakın 3-5 kişinin değil 1000 kişinin arasına dalıyor kimse de demiyor ki “aga sen napıyon a*k!” Abimiz milletin kolunu bacağını deşiyor elemanlar hala önlerine bakıyor, arkadan rahip mızrak sallıyor mızrağı alıp manitayı bölen elemanın ortasına saplıyor, yetmiyor kanırta kanırta fişi çekiyor.

Gerçekten alkışları hak eden savaş sahnesi tebrik ederim(!)

Bu sahne gidiyor, ekran bi geliyor saksonlar kazanmış krallık geri alınmış bunların elebaşı da vaftiz olmuş hayatında ilk kez yıkanıyor. Enteresan olaylar gerçekten…

İlk sezona gerçekten keyifli diyaloglar, üçüncü hatunun çıplaklığı ve bizim elemanın cool tavırları dışında puanım yok. İzlemek isterseniz Netflix’te yeni sezonu da geldi yapıştırın abi sevmedim falan da harbi sitcom gibi tarih dizisi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir